|   |   |  "Zihinsel dönüşüm yapmak gerekiyor"

"Zihinsel dönüşüm yapmak gerekiyor"

Genel Yayın Yönetmenimiz Serhat Ulusoy Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen ile Kentsel Dönüşüm ve Mimari üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Mimar Nihat Şen “zihinsel dönüşüm gerekliliğinin” altını çizdi.

"Zihinsel dönüşüm yapmak gerekiyor"

-Öncelikle Nihat Bey sizi tanıyabilir miyiz? Nihat Şen kimdir, ne işler yapmaktadır?

Ben Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunuyum, öğrencilik yıllarında hem çalışmış hem okumuş biriyim. Fakülte bitince kendi işini kuran, sonrada mesleğini yaparken STK’larla ve sivil toplum örgütleriyle iç içe olan hem proje hem inşaat yapan bir mimar… Bana göre iyi bir mimar; uygulamayı da bilmeli. Uygulamayı bilmeyenin iyi bir mimar olacağına inanmıyorum. Çünkü kalemin ucundan çıkan çizginin değeri çok fazla! Mimarlar hayali gerçeğe dönüştürüyor. Bunu yaparken uygulanabilir olması gerekiyor. Çünkü iyi bir proje maliyet analizine varıncaya kadar ortaya koyulabilmeli…

Meslek hayatımda toplumun değişik kesimleri ile haşır neşir olmuş biriyim. Çok farklı kültürler gördüm. Çok farklı çalışmalar yaptım. 1999 Marmara depreminden öncede çalışmalar yapıyorduk. Depremden sonra da bakanlık tarafından yetkilendirilen ilk 40 firmadan biriydim. Kadıköy bölgesinde 185 tane binayı tetkik ettiğimde olayın vahametinin farkına vardım. En şaşalı semtlerde en şaşalı binaların ne durumda olduğunu görünce, olayın boyutunu çok daha iyi idrak ettim.

O zamanki bakanla, bunun ciddi bir yasa ile Türkiye’de olabileceğini istişare ettik. Çok uzun toplantılar yaptık. Bugünkü bildiğimiz Kentsel Dönüşüm yasasının temelleri 1999 Marmara depreminden sonra başladı. Kentsel dönüşüm yasası iyi niyetle çıkarılmış bir yasa idi. Bana göre Türkiye’nin terörden sonra en önemli konularından biridir.

Nihat Şen mesleği ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Ara ara kendi branşı ile ilgili bakanlıkla çalışmalar yapıyor. Böyle bir süreç diyebiliriz.

-Kentsel Dönüşüm yasası çıktından sonra, yasada birçok değişiklik yapıldı. Bu yasa dönüşümde yaşanan sorunları çözmek için yeterlimi? Yoksa yasanın başka değişikliklere ihtiyacı var mı?

 Yasa esasında Türkiye’nin şehircilik anlamında önünü açabilecek bir yasa… Yasa da değişiklikler yapıldı dediniz ama yasa iyi incelendiğinde, doğru algılandığında çok fazla eksiği olan bir yasa değil, yalnız revizeler gerekiyor. Buda günün koşullarına göre iyileştirmeler demektir. Maalesef bu yasa tam olarak anlaşılamadı. Bu sebeple bazı olumsuzluklar yaşandı. Yaşanan olumsuzluklarda yasanın tam olarak uygulanmamasından kaynaklandı.

Bir mimar olarak söyleyeyim yasa tam olarak yeterli mi? Tabi ki hayır! Yasanın mutlaka uygulamaya ve günün koşullarına göre revize edilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı şeyleri anca uygulamada görebiliyorsunuz.

Yasa bu hali ile temel sorunları kesinlikle çözer diyebiliriz.

Bu yasanın çözülememesinin, doğru anlaşılıp uygulanamamasının temel nedeni; yerel idarelerdir.

-Kentsel dönüşüm müteahhit firmalar, vatandaşlar ve belediyeler arasında çok zorlu bir süreç gibi görünüyor. Siz nasıl görüyorsunuz uygulamada kentsel dönüşümü? Mesela Fikirtepe’yi?

Öncelikle şunu belirteyim Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesi değil! Çünkü yasanın özünü incelediğinizde Fikirtepe projesi tamamen bir katliamdır.

Yasanın tam olarak uygulamaya geçmemesinin sebebi de mevzuatın tam olarak bilinmemesidir. Kentsel dönüşüm yapmak isteyen bir yatırımcı bu yasanın özünü bilsede, nasıl hangi etaplarda uygulanabileceğini kestirse hiç problem yok.

Burada bazı kişiler çıkıp olayı zorlaştırıyor gibi gösterip, kendilerine menfaat sağlıyorlar. Aslında bu yasa kapsamında isterseniz müteahhit firmalara bağlı kalmadan kendi binanızı da dönüştürebilirsiniz. Devlet bu konuda birçok imkân sağlıyor. Kredi veriyor, muafiyet sağlıyor, harç muafiyeti sağlıyor. Her türlü desteği veriyor.

Yani vatandaş isterse finansör bir müteahhitte gerek kalmadan, devletin yasa kapsamında sunduğu imkanlarla kendi binasını dönüştürebilir. Buda bir kentsel dönüşüm değil bina yenilemesi olur. Kadıköy’de yapılanların hepsi de kentsel dönüşüm değil bina yenilemesidir.

Yol aynı, altyapı aynı, otopark yok, sosyal donatı alanı yok. Ne yaptık Kentsel dönüşüm yaptık. Biz birbirimizi kandırıyoruz. Emsali olan bölgelerde yoğunluğu artırdınız diğer alanların hepsi aynı o sebeple bu yapılanlar bina yenilemesidir.

Bunun önü açılabilir miydi? Belediyeler bu işe eğilseydi, ada bazlı çalışma yaparak çarpık kentleşmeyi doğru bir dönüşümle önleyebilirdi.

-Peki sizin tanımızla Türkiye’de yapılmış ya da yapılmakta olan bir kentsel dönüşüm projesi var mı?

Şimdi yasanın bazı zorluklarından bahsettim. Yasanın en önemli iki maddesinden biri bahsettim mülkiyet hakkıdır. Bir diğeri de rıza ve muvafakat, birde Anayasa diyor ki 23. Maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşının can ve mal güvenliğini sağlamak zorundadır.

Doğuda Şırnak, Cizre, Silopi’de kötü şehirciliğin yanı sıra terör vardı. Bu yasa ile birlikte buralarda hem çarpık kentleşme ortadan kaldırıldı. Hem de daha sağlıklı ve güvenli ortamlar yaratıldı. Oralarda yasanın içinde bulunan “yöresel mimariyi” de korudular.

Şu an bu yasanın ruhuna, içeriğine tam uygun olarak yapılan bir kentsel dönüşüm projesi yok.

-Biraz önce ada bazlı dönüşümden bahsettiniz, peki alan bazlı dönüşüm yapılabilir mi?

Evet alan bazlı dönüşüm de yapılabilir ama bu genelinin çözümü anlamına gelmiyor. Ada bazlı da, alan bazlı da dönüşüm yapsanız vatandaşın hakkını vermeniz lazım. O sebeple mülkiyet hakkını ön plana alan bir modelleme yapmanız lazım.  

“Zihinsel dönüşüm yapmak gerekiyor”

Kentsel dönüşüm, bina yenileme… Ben diyorum ki “zihinsel dönüşüm” de yapmak gerekiyor. Yalnız zihinsel dönüşüm yaparken en önemli şey; kültürüne, örfüne geçmişine sahip çıkarak yapacaksın. Böyle bir dönüşüm yapmadıktan sonra ne yaparsan yap…

Kentsel dönüşüm sadece binalardan ibaret değil, turizmde de yapmanız lazım, çevrede de yapmanız lazım, ormanda da yapmanız lazım, tarihi dokularda da yapmanız lazım. Kültürel mirasta da dönüşüm yapmalıyız. Sürekli gelişen ve değişen bu teknolojik çağda bizi biz yapan değerleri unutmayacağız.

-Teknoloji demişken son dönemde Gaz Beton teknolojisi hayli gelişti ve gündemde, bir mimar gözü ile nasıl yorumlarsınız?

Güzel gelişmeler. Özellikle Kayseri ve Antep bölgesinde görülüyor. Yani yerli sermaye, yerli malzeme ile sağlıklı donatı elemanları üretebiliyorlar. Yöresel mimariye bakın geçmişte de yerli malzemelerin kullanıldığını görürsünüz. Bence şimdide kullanılmalıdır.

-Birazda sizin projelerinizden bilgi alalım. Şu an hangi projeler devam ediyor? Yakın zamanda gelecek projeleriniz var mı?

Biz Türkiye’de uygulanmayan bir sistemle bina yenilemesi yapıyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri yapıyoruz ama patenti bize ait bir uygulama yapıyoruz. Yasanın imkân verdiği ölçüde, vatandaşın lehine ne olabilecekse yine vatandaşın lehine kalmak şartıyla vatandaşın binasını yeniliyoruz. Finansmanının çözüm noktasına varıncaya kadar. Devletin sağladığı imkanlardan yararlanarak vatandaşın binasını yeniliyoruz.

Önümüzdeki süreçte ruhuna ve özüne uygun kentsel dönüşüm çalışmalarının olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

-Son olarak genç Mimar adaylarına ne gibi tavsiyeleriniz var?

Önce mesleklerini sevmeleri lazım. Sevgi yoksa başarıda yok. Doğru düzgün bir eserde yapamazlar. Maalesef üniversitelerdeki eğitim, öğretim gençlerimizi iş hayatına tam olarak hazırlamıyor. Hatta ben diyorum ki öğrenciyken çalışmaya başlayın. 

Genç mimarlara şunu söylüyorum; tarihinizi ve kültürünüzü bilin, bunu bildikten sonra yapacağınız eserlerde tarihinize ve özünüze sahip çıkarak ve maliyeti de ön planda tutarak sağlıklı yaşam alanları oluşturmaya çalışın. İddialı uçuk kaçık bir bina yapmak için sağlıksız binalar ortaya koymayın…

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kentsel dönüşümde yeni vizyon
  Kentsel dönüşümde yeni vizyon

  Barış Aydın: “Yatay mimari, geleceğin kentlerine en iyi hazırlık olacak. Yatay mimari kültürel değerlerimizi de geleneklerimizi de daha güçlü yaşamamızı sağlayacak”

 • Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Rize’nin Hemşin İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 106 konutun ihalesi yapıldı.

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

 • Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı
  Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı

  Adana Büyükşehir Belediyesi, deprem riski yüksek gecekonduların ve çarpık yapıların bulunduğu merkez Çukurova ilçesi Göl Mahallesi’ndeki 250 dönüm alanda uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projesinde 42 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödeyerek 230 binanın yıkımını tamamladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.