|   |   |  Ziyaretçi Trafiğini Geliştiren AVM’ler Üçüncü Çeyrekte de Başarılı Olacak

Ziyaretçi Trafiğini Geliştiren AVM’ler Üçüncü Çeyrekte de Başarılı Olacak

JLL, 2019’un ikinci çeyreğini kapsayan ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporunu yayınlandı. Rapora göre, alışveriş merkezlerinin yeni mağaza açarken farklı konseptlere yöneldiği, ofislerde verimli alan kullanımının arttığı ve lojistik piyasasında yılın ilk çeyreğinde de raporlanan durağanlığın sürdüğü görülüyor.

Ziyaretçi Trafiğini Geliştiren AVM’ler Üçüncü Çeyrekte de Başarılı Olacak

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL’nin yayınladığı 2019’un ikinci çeyreğini kapsayan ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporu ile Organize perakende, A sınıfı ofis pazarı ve lojistik sektörlerine dair detaylı bilgi ve rakamlara yer verildi. 

AVM’ler Farklı Konseptlere Yöneliyor

JLL’nin raporuna göre Türkiye’de şu anda 432 alışveriş merkezi hizmet veriyor. 31 merkez ise yapım aşamasında. 2019’un ilk yarısında alışveriş merkezlerinin en yeni oyuncuları sosyal medya mecralarında ünlenen ve daha çok caddelerde yer alan genç ve farklı konseptli mağazalar olurken, ana mağazaların performansında ciddi bir artış görüldü. Hipermarketler bu artışta en önemli rolü oynarken, departmanlı büyük mağazaların performansında olumlu bir gelişme yaşandığı belirtildi.

Rapora göre alışveriş merkezlerinin ayak trafiğine katkı yapan performans sanatları ve E-Spor etkinlik merkezleri gibi eğlence alanları ile farklı kesimlere hitap eden gastronomi konseptlerinin önemi arttı. Ayrıca, dekorasyon maliyeti olmaksızın daha düşük kira seviyesinde kiralanan ve uzun dönemli taahhüt gerektirmeyen “pop-up” mağaza konseptine perakendeci ve yatırımcılar olumlu yaklaşmaya devam etti. Perakende pazarındaki birincil kira, 2019’un ilk yarısı itibarıyla metrekare başına aylık 325 TL seviyesinde hesaplandı.

Raporun önümüzdeki döneme yönelik de öngörüleri oldu. Mimari yapısı nedeniyle perakende alanına dönüştürülmesi çok mümkün görünmeyen sinema salonları için cep sahne, E-spor arenası ve üniversite amfisi gibi farklı konseptler önümüzdeki dönemde gündeme gelebileceği, özellikle Anadolu şehirlerindeki mevcut ve inşaat halindeki alışveriş merkezlerinde yerel perakendecilerin öneminin artacağı da belirtildi.

Kişi Başına Düşen Ofis Alanı Küçüldü

JLL’nin raporunda geçtiğimiz yıllarda 12-15  m² seviyesinde olan kişi başına düşen ofis alanının 8-10 m²  bandına gerilediği görüldü. Prestijin geri planda kaldığı ofislerde, sosyal alanlardan çok verimli alan kullanımına odaklanıldığı görülüyor.

Geçtiğimiz yıllarda azaldığı görülen yabancı şirketlerin İstanbul’a yönelik talebinde kayda değer bir iyileşme yaşandığı gözlenirken, taleplerin önemli bir kısmını Asya kökenli şirketlerin oluşturduğu tespit edildi.

Raporda, 2019 yarıyılı itibarıyla İstanbul’daki mevcut A Sınıfı ofis stoku, 2018 yıl ortasına göre yaklaşık 245.800 m² (%4,5) artış gösterdiği belirtilirken, verimsiz hafif sanayi alanlarının çalışma alanlarına dönüştürülmesiyle tek bir alanda maksimum verimlilik elde edilmesini sağlayan, inovatif konsept ‘Flex’in önümüzdeki dönemde daha yaygınlaşması da öngörülüyor. 

Lojistik Piyasasında Durağanlık Devam Ediyor

2019’un ilk yarısında etkili olan seçim atmosferinin yanı sıra, özellikle mayıs ayındaki döviz kuru dalgalanması nedeniyle lojistik piyasasında durağanlık gözlendi.

Lojistik kiralama işlemleri 2019 yılının ilk yarısında yaklaşık 53,000 m² ile 2018’in aynı dönemine göre önemli bir oranda (%65) düşüş gösterdi ve 2019’un ilk yarısı itibarıyla lojistik piyasasındaki birincil kira TL bazında 27,50 m²/ay seviyesinde sabit kaldı.

2019’un ilk yarısında kiralama işlemleri bakımından en öne çıkan sektör, yaklaşık %56 ile lojistik hizmet sağlayan 3PL (üçüncü parti lojistik) firmaları oldu. E-ticaret sektörünün büyümeye devam etmesiyle birlikte, lojistik depo kiralama işlemlerinin artacağı ve ilerleyen süreçte kent içi lojistiğinin önem kazanacağı da raporda öngörülen maddelerden biri oldu.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı
  Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı

  ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların %49’unun bitmiş, yüzde 51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı yüzde 14’lük oranla önceki iki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı bir önceki aya göre 8 puan arttı.

 • Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli
  Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli

  Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü, son yıllarda ürettiği kaliteli ve güvenli konutlarla deprem gerçeğine dikkat çekerken dönüşümünü tamamlamamış farklı bölgelerdeki birçok yapı depremde yıkılma riski taşımaya devam ediyor.

 • Öğrenciler için kiralık ev kriteri değişti
  Öğrenciler için kiralık ev kriteri değişti

  Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala öğrenciler için ev bulma telaşı başladı. RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn’ın verdiği bilgilere göre öğrenciler tutacakları evlerin yaşından çok ulaşım kolaylığına, fiber internet alt yapısının olup olmadığına bakıyor.

 • Taşınmazın kat mülkiyetli mi ya da irtifaklı mı olduğu sorgulanabiliyor
  Taşınmazın kat mülkiyetli mi ya da irtifaklı mı olduğu sorgulanabiliyor

  Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “İnşaat safhasında topraktan alınan taşınmazlar daha sonra kat mülkiyetine geçseler de tapu senedi eski kalabiliyor. Bu sorgulama ile taşınmazın son zemin tipi sorgulanabilecek. Bu hem tüketiciler için hem de emlak danışmanları için önemli bir gelişme” dedi.

 • Ahmet Erkurtoğlu: “sadece günü kurtarmak için geçici planlar yapılmamalı”
  Ahmet Erkurtoğlu: “sadece günü kurtarmak için geçici planlar yapılmamalı”

  1999 Marmara Depremiyle ilgili açıklama yapan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkan Yardımcısı ve AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “1999 Marmara Depremi’nden sonra binaları güvenli hale getirirken, toplanma alanlarını ve yeşil alanları kaybettik. İstanbul’un günü kurtarmak için geçici planlar yerine master plana ihtiyacı var. Kentsel dönüşümünde ise daha yolun çok başındayız” diyor.

 • İnşaatta Hareketlilik Sinyalleri Gelmeye Başladı...
  İnşaatta Hareketlilik Sinyalleri Gelmeye Başladı...

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.